Kookospiim
Kookospiim on kookose viljalihast saadud tõmmis, mitte kookospähklis peituv piimjas vedelik, mida ekslikult kookospiimaks peetakse. Kookospiima valmistamiseks riivitakse kookose viljaliha ning segatakse veega. Saadud segu pressitakse läbi riide või sõela.
Kookospiima puhul on täiesti normaalne, kui pakendit avades on piim tükiline ning vedelik on eraldunud. Meie kliimas on oluline teada, et kookospiimal nagu ka kookosõlil on omadus jahedas taheneda, st kookospiim muutub kihiliseks — pinnale tõuseb tahe kooretaoline mass ja alla valgub vedelik ehk siis kookospiima konsistents sõltub temperatuurist. Kõrge rasvasisalduse tõttu muutub kookospiim kõvaks ning rasv eraldub vedelikust või vedelast osast. Kui kookospiima soojendada, siis tahke ja vedel osa segunevad ning kookospiim muutub jälle vedelaks ja ühtlaseks. Hea on teada, et tükiliseks muutumine on märk puhta koostisega tootest ehk sellele ei ole lisatud kunstlikke aineid, mis hoiaksid kookospiima koguaeg ühtlaselt vedelana.
Kookose viljalihast valmistatud piim ja koor sisaldavad palju kasulikke aineid, olles hea asendus piimatoodetele. Kookospiima võib kutsuda ka Aasia kooreks, sest just Aasia maades kasutatakse seda toiduvalmistamisel ohtralt. Kookospiima on saadaval erineva rasvasisaldusega alates 5-7% kuni 24%ni. Suurema rasvasisaldusega kookospiima nimetatakse ka kookoskreemiks. Mida suurem on kookospiimal rasva sisaldus, seda intensiivsem on kookose maitse.
Kookospiim on piimatoodete taimne alternatiiv, see on laktoosi- ja gluteenivaba ning sobib hästi allergikutele. Kookose viljalihast valmistatud piim ja koor sisaldavad palju kasulikke aineid, olles hea asendus piimatoodetele.
Kus kookospiima kasutada?
Kookospiim on tervislik, kasulik ja maitsev. Kui sa ei ole kookospiima enda jaoks veel avastanud, siis äkki aitavad sind järgmised ideed:
- Vormiroas. Pane ahjuvormi oma lemmikköögiviljad, praetud sibulad, eelnevalt kuumtöödeldud liha või kala ja näiteks keedetud kartulid. Vala peale kookospiima ja muna segu. Küpseta ahjus 170 kraadi juures umbes 20 minutit. Natuke teistmoodi vormiroog ongi valmis!
- Kastme asemel. Kiirelt valmiv roog - prae pannil hakkliha või kanafilee ja kuumuta kergelt läbi ka aedviljad. Et toit natuke toekam saaks, lisa kastmeks kookospiima. Maitseainetest sobivad sellise toidu puhul näiteks kurkum, koriander või karripasta.
- Supi sees. Frikadellisupp, kanasupp, köögiviljasupp, püreesupp — kookospiim muudab iga supi kreemisemaks ja annab mõnusat mekki. Pole olemas suppi, kuhu kookospiim ei sobiks. Tuleb ainult katsetada!
- Smuutina. Kui tavaliselt pannakse smuutidesse piima, keefirit või maitsestamata jogurtit, siis hoopis huvitavam on valmistada hõrgutav jook kookospiimaga. Katseta kindlasti kookospiima, külmutatud banaani ja kakao kooslust.
- Magustoidus. Koori ja haki neli keskmise suurusega õuna. Pane potti õunad, 400 grammine purk kookospiima, 3-4 supilusikat kookosõli ja ohtralt kaneeli. Keeda kogu kupatust, kuni õunad on pehmed. Püreesta poti sisu saumikseriga ja jäta magustoit jahtuma, asetades see hiljem külmkappi. Järgmisel hommikul saad maiustada ühe tervisliku ja imemaitsva pudinguga.